ΑΣ Μακεδόνες – ΑΣ Άρης 3-0

makedones-aris-3-0
Εντυπωσιακό φινάλε στο 2016 για τους Μακεδόνες Αξιού που επικράτησαν με 3-0 του Άρη στα Κύμινα και αποσπάστηκαν 7 βαθμούς από την επικίνδυνη ζώνη.

Αντιθέτως ο Άρης, που προέρχονταν από δυο νίκες, είναι πλέον στο -4 από την 4η θέση με τον ΑΟ Θήρας μάλιστα να έχει κι ένα παιχνίδι λιγότερο.

Ο αγώνας αρχικά είχε την εικόνα του ντέρμπι με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ μέχρι το 10-10 με τους Μακεδόνες να ξεφεύγουν 16-12, 18-13 και να προηγούνται εύκολα με 1-0.

Στα επόμενα δύο σετ η γηπεδούχος ομάδα ήταν εντυπωσιακή στην αρχή, καθώς τόσο στο 2ο όσο και στο 3ο προηγήθηκε με 8-2, με τον Άρη στο β’ σετ να προσπαθεί για την ανατροπή (το 24-19 έγινε 24-22), χωρίς όμως επιτυχία.

Δημήτρης Σολκίδης: «Ήταν ένα κακό παιχνίδι. Σα να μην ήρθαμε ποτέ να παίξουμε. Δεν μπήκαμε ποτέ στο ρυθμό του αγώνα πραγματοποιώντας τη χειρότερη εμφάνιση μας για φέτος. Δίκαιη η νίκη των Μακεδόνων κι εύχομαι καλές γιορτές σε όλους».

Τα σετ: 25-16, 25-22, 25-19
Μακεδόνες Σαγκάρντια, Τοάζι, Καραφουλίδου, Δραγουμάνου, Πολυνοπούλου, Μυρίδου –λ / Στεφανίδου
Άρης (Σολκίδης): Πεσόα, Αλεξάκου, Κωνστανινίδου, Καετάνο, Κις, Κελεσίδου -λ / Χίτζιου-λ, Γουγούση.